Resultaten NAM over 2024
Het jaar 2024 was voor de NAM een historisch jaar, met name door het bij wet definitief sluiten van het Groningen gasveld op 19 april. Na 60 jaar gasproductie en een buitengewoon belangrijke bijdrage aan de Nederlandse energievoorziening en economie stond het gasveld de laatste twaalf jaar ook in het teken van de impact van de aardbevingen op de bewoners. Het is goed te constateren dat de seismiciteit uit het Groningen gasveld afneemt en inmiddels vergelijkbaar is met het niveau van meer dan twintig jaar geleden.
Medio 2024 heeft de NAM ook de verkoop van de offshore activiteiten in Nederland aan het Canadese Tenaz aangekondigd. Met deze verkoop komt een einde aan meer dan 65 jaar offshore historie van de NAM op het Nederlandse deel van de Noordzee. Door deze verkoop stond de tweede helft van 2024 ook in het teken van een grote NAM-reorganisatie.
De NAM produceerde in 2024 3,4 miljard m3 gas en 800.000 vaten olie. Hiermee is NAM een relevante energiespeler in Nederland. Lokaal geproduceerd gas is bovendien betrouwbaarder, schoner en betaalbaarder dan de import van LNG. Binnenlandse productie levert naast werkgelegenheid ook significante inkomsten voor de Staat op. Zo heeft de NAM in 2024 3 miljard euro aan belastingen en aardgasbaten afgedragen.
Naast de productie van olie en gas is de NAM ook beheerder van de ondergrondse gasopslagen in Norg en Grijpskerk. In 2024 is de NAM ook gestart met een van de grootste ontmantelingsprogramma's in de Nederlandse geschiedenis; het op verantwoorde wijze ontmantelen in Nederland van meer dan 800 putten, 350 locaties en 1.750 kilometer pijpleiding in het komende decennium.
De NAM heeft haar jaarrekening over 2024 bij de Kamer van Koophandel gedeponeerd. Na afdracht van belastingen blijft een nettowinst van 1,28 miljard euro over. In 2023 was dit 224 miljoen euro. De hogere winst is voornamelijk het gevolg van de positieve handelsresultaten van GasTerra, die grotendeels ten gunste komen van de Maatschap Groningen waarin de NAM een aandeel heeft van 60%.
Op 31 December 2024 had NAM een sterke kaspositie van 9,6 miljard euro. Deze kaspositie stelt de NAM in staat om toekomstige kosten, inclusief de verplichtingen van de NAM voor opruimkosten en kosten die samenhangen met de afhandeling van de schade- en versterkingsopgave in Groningen te betalen.
De NAM heeft het besluit genomen om uit deze sterke kaspositie 3 miljard euro uit te keren aan haar beide aandeelhouders (1,5 miljard euro Shell en 1,5 miljard euro ExxonMobil). Dit is de eerste uitkering aan Shell en ExxonMobil sinds 2017. In diezelfde periode, tussen 2018 tot en met 2024, heeft de NAM (direct en indirect via EBN) 12,9 miljard euro aan Nederlandse overheden afgedragen. Dit is exclusief de betalingen voor aardbevingsgerelateerde kosten gemaakt door het IMG en de NCG.
Ook na deze uitkeringen aan haar aandeelhouders en de overheid blijft de NAM financieel gezond en robuust en kan aan haar betalingsverplichtingen blijven voldoen. Dit valt ook terug te lezen in de vastgestelde en door onze accountant goedgekeurde jaarrekening.
Het laatste nieuws
Herstart oliewinning Schoonebeek in zicht
Positief besluit op winningsplan en omgevingsvergunning van minister Hermans van Klimaat en Groene Groei brengt herstart oliewinning in zicht.
Lichte aardbeving nabij Emlichheim
Woensdagochtend 14 augustus 00:51 uur heeft er op 3km diepte een lichte aardbeving plaatsgevonden bij Emlichheim in Duitsland, nabij de landsgrens bij Schoonebeek.
NAM verkoopt offshore belangen aan Tenaz Energy
Vandaag maken de NAM en Tenaz Energy bekend een overeenkomst te hebben ondertekend voor de verkoop van NAM Offshore BV aan Tenaz Energy.
Jaarrekening NAM 2023
De NAM heeft haar jaarrekening over 2023 bij de Kamer van Koophandel gedeponeerd.