Direct naar de hoofd inhoud
Medewerker op achtergrond achter een geel stelsel van buizen

Optimalisatie en veiligheid

Fracken bij gas- en oliewinning is een veelbesproken onderwerp. NAM krijgt daar vaak vragen over. Zo zijn er mensen die bij Fracken aan schaliegaswinning denken. Anderen maken zich zorgen over de mogelijkheid van aardbevingen en het gebruik van chemicaliën. Het is dan belangrijk om enkele feiten over hydraulisch stimuleren te kennen.

Veiligheid staat voorop bij alle activiteiten van NAM en van onze onderaannemers. Dat geldt ook voor hydraulisch stimuleren. Uiteraard houden we ons aan de wet- en regelgeving voor gaswinning. Ook Staatstoezicht op de Mijnen (SodM) ziet erop toe dat wij deze naleven. Als NAM op een locatie gaat optimaliseren, wordt daarover vooraf uitgebreid gecommuniceerd.

Beperking overlast

Onze medewerkers en andere specialisten zijn altijd op locatie aanwezig. Zij houden tijdens het hydraulisch stimuleren toezicht. Indien nodig sturen zij de processen bij. Ook beperken we de overlast voor de omgeving zo veel mogelijk. Hiervoor nemen we extra maatregelen, onder meer voor de aan- en afvoerroutes, licht en geluid en bescherming van het grondwater.

Hydraulisch stimuleren en aardbevingen

Er is geen duidelijk verband tussen hydraulisch stimuleren en aardbevingen in Nederland. In de afgelopen 50 jaar zijn bij het toepassen ervan geen aardbevingen geconstateerd. Dit is bevestigd door onderzoek van verschillende onafhankelijke bureaus. Elders in de wereld zijn bij schaliegasfracken wèl bevingen geconstateerd, in onder andere Canada en Engeland. De verschillen tussen hydraulisch stimuleren en schaliegasfracken zijn echter wezenlijk, en dus ook belangrijk om te benoemen en te weten.

Verschil hydraulisch stimuleren en schaliegas

Hydraulisch stimuleren in Nederland en het fracken van schaliegas is dus niet hetzelfde. De globale verschillen tussen deze technieken op een rijtje:

Helderheid over hydraulisch stimuleren

Ook op het gebied van hydraulisch stimuleren is NAM zo open mogelijk. Via brieven aan buren, contacten met plaatselijke belangen, de betrokken gemeente, lokale media en social media brengen we omwonenden tijdig op de hoogte van onze plannen. Gemeenteraden en lokale bestuurders informeren we vooraf. Samen met omwonenden nodigen wij hen uit om op locatie te komen kijken. De exacte samenstelling van de gebruikte vloeistoffen wordt altijd op onze website gepresenteerd en gedeeld via social media. Waar daar behoefte aan is, komen wij graag langs voor een toelichting op onze activiteiten.

Meer over fracken

Het laatste nieuws

Resultaten NAM over 2024

Het jaar 2024 was voor de NAM een historisch jaar, met name door het bij wet definitief sluiten van het Groningen gasveld op 19 april.

Resultaten NAM over 2024

Raad van State heft schorsing rond besluit gaswinning Warffum op

De Raad van State heeft geoordeeld dat de schorsing van het Instemmingsbesluit op het winningsplan voor Warffum is opgeheven.

Raad van State heft schorsing rond besluit gaswinning Warffum op

Aardbeving bij Warffum

Zondagavond 18 mei om 22.57 uur heeft er een aardbeving plaatsgevonden bij Warffum, in de gemeente Het Hogeland.

Aardbeving bij Warffum

Wellicht ook interessant